Стрес на робочому місці: колективний виклик

Стрес на роботі - досить часте і шкідливе за своїми наслідками явище. Організація Об'єднаних Націй в своєму звіті називає стрес на робочому місці "чумою ХХІ століття". За оцінками численних експертів в даний час значна частина населення страждає психічними розладами, викликаними гострим або хронічним психологічним стресом. Він набуває масштабів епідемії і являє собою основну соціальну проблему сучасного суспільства.

Фахівці виділяють п'ять різновидів стресу:

1.Фізіологічний стрес - результат фізичної перевтоми, яке викликане недосипанням, недоїданням людини або важкими навантаженнями;

2.Псіхологічний стрес - випливає з невпевненості в майбутньому, несприятливих відносин з оточуючими;

3.Емоційний стрес - виникає через надмірно сильних почуттів - страху, радості. Даний вид стресу трапляється не тільки в разі, коли людині загрожує небезпека смерті або втрати дорогого йому людини, але і в результаті несподіваної і великої радості;

4.Інформаційний стрес - виникає у людини, що володіє дуже малим або занадто великим обсягом інформації. Відсутність повної інформації змушує людину робити припущення про можливі результати даного його справи і тримає його в постійній напрузі. Зайве велика кількість негативної інформації про реальний стан справ так само тримає людину в напрузі, змушуючи його переживати;

5.Управлінський стрес - виникає, коли ризик прийнятих рішень або відповідальність за дії занадто велика і не відповідає моральній стійкості людини або його посади.

Стрес суттєво знижує ефективність роботи людини, тому керівнику необхідно створити такі умови для роботи, в яких його співробітники будуть відчувати себе спокійно і впевнено. Стрес прямо або побічно збільшує витрати на досягнення цілей підприємства. Якщо дію стресів виявляється занадто тривалим, вони набувають реальну небезпеку.

Однак існує думка, що стрес може мати і позитивне значення. Викликаний нової складною ситуацією, стрес може дати імпульс до мобілізації всіх сил для її вирішення і відкрити новий етап в розвитку людини, але тільки протягом строго лімітованого тимчасового відрізка.

Людина в стресовому стані проявляє ознаки сум'яття і тривоги, після чого його поведінка приймає або атакуючий характер по відношенню до причин стресу, або захисний.

Ознаки стресу:

• ослаблення пам'яті;

• часті помилки;

• нездатність зосередитися на роботі;

• постійна втома;

• часті головні болі, різі в шлунку, що не мають органічної причини;

• неприродно повільна або швидка мова;

• зловживання шкідливими звичками;

• втрата почуття гумору;

• постійне відчуття голоду або його відсутність;

• підвищена уразливість і збудливість.

Поява цих симптомів (навіть окремо) можуть спричинити за собою серйозні проблеми, наприклад нервовий зрив, що, може надовго вивести співробітника з працездатного стану. Для запобігання небажаних наслідків, керівнику необхідно уважно ставитися до своїх безпосередніх підлеглих.

Для багатьох видів робіт присутність стресу у виробничій сфері практично неминуче. У той же час індивідуальні особливості людей призводять до широкого діапазону різних реакцій на стрес: якесь завдання, цікавий і важкий для однієї людини, викликає високий рівень тривожності у іншого.

Спроба людського організму самостійно подолати стрес, призводить до порушення фізичного здоров'я. Стрес, що триває тривалий період часу, призводить до захворювань кровоносних судин серця, нирок та інших органів і систем. Більшість людей в стані справлятися з дією стресів, уникаючи серйозних емоційних або фізичних розладів, але тільки в тому випадку, якщо рівні стресів на роботі і за її межами залишаються досить низькими.

Організація, в деяких випадках може нести юридичну відповідальність за фізичний і емоційний вплив робочого стресу на співробітників. Травми на виробництві, незадовільні умови роботи, тривалі конфлікти цілком можуть привести до моральних страждань, неврозів і навіть самогубств. Працівники можуть отримати допомогу, в разі, якщо встановлена ​​відповідальність компанії, а так само подати позов до суду з приводу відшкодування економічного збитку.

Робочий процес піддавався протягом останнього сторіччя інтенсивних змін, зміни ці тривають, а в майбутньому їх швидкість можна порівняти зі швидкістю урагану (9). Тиск часу буде посилюватися, і так як вже встановлено, що професійний стрес становить загрозу не тільки для однієї людини.

На думку економістів, хвороби, пов'язані зі стресами, обходяться організаціям в мільярди рублів (лікування, компенсації робітникам, втрати, пов'язані з прогулами та плинністю кадрів). Стрес прямо або опосередковано виступає однією з головних причин коронарної недостатності, раку, легеневих захворювань, різного роду травм, самогубств, а також багатьох інших серйозних захворювань.

Наноситься шкода, механізми, наслідки

За даними опитувань, проведених страховими компаніями:

- 1000000 поїздок з робочих місць був викликаний стресами,

- 27% опитаних працівників різних фірм заявили, що до більшості стресів в їхньому житті привела робота,

- 45% заявили, що стреси, пов'язані з роботою, мають дуже високий або дуже високий рівень,

- Одна третина робочих думали про відхід виключно через стреси, пов'язаних з роботою,

- 70% заявили, що стрес на роботі знизив їх фізичне і розумове здоров'я.

Найбільш часті прояви стресу: підвищена нервозність, тривожність, підвищення кров'яного тиску, безглуздого, дратівливість, втома, пригніченість, депресія.

Стресогенні чинники:

Фізичні і гігієнічні умови роботи:

- Температура навколишнього повітря (значне підвищення або зниження викликає стрес);

- Рівень освітленості (значне підвищення або зниження викликає стрес);

- Якість повітря (забруднення повітря сторонніми речовинами викликає стрес);

- Шум, вібрація (значне збільшення викликає стрес);

- Твердість, скупченість робочих місць;

- Ізольованість робочого місця;

- Відповідність роботи біологічним ритмам організму (наприклад, сон-неспання, час прийому їжі та ін.) (Чим більш не відповідає, тим вище стрес);

- Монотонність роботи або, навпаки, "гонка", аврали;

- Наявність і тривалість перерв для відновлення сил (чим більше й триваліше, тим нижче рівень стресу).

Фактори емоційного плану:

- Рівень видповідальності (чим вище, тим вище стрес);

- Реалістичність очікувань від працівника (чим менш реалістичні, тим вище стрес);

- Ступінь небезпеки для життя і здоров'я працівника (чим вище, тим вище стрес).

Інформаційні чинники:

- Конкретність і визначеність посадових обов'язків (чим конкретніше, тим нижче стрес);

- Чіткість і ясність алгоритмів роботи (чим чіткіше і ясніше, тим нижче стрес);

- Рівень еврістичності діяльності (чим вище, тим вище стрес);

- Рівень навчання робочим навичкам і управління необхідним обладнанням (чим нижче, тим вище стрес).

Вплив стресів на різні системи організму.

Система кровообігу. Є численні свідчення значного впливу психологічного стану людини на розвиток хвороб серця. Занепокоєння, страх, гнів сприяють розвитку серцево-судинних захворювань. Стрес призводить до виділення додаткових гормонів, що збільшують частоту серцевих скорочень і рівень артеріального тиску, кровоносні судини звужуються. Все це може привести до інфаркту та інсульту.

Кістково-м'язова система. Стрес відповідно до синдромом боротьби або втечі викликає напругу м'язів, незалежно від того, реальна загроза або уявною. М'язи створюють додаткове навантаження зв'язкам, сухожиль, суглобів, що породжує їх болю. Крім того, з часом м'язи слабшають і втомлюються, звідси і головні болі, болі в спині, шиї, лопатках, колінах.

Травна система. При сильному стресі слинні залози припиняють виділення слини, або, навпаки, різко його збільшують. Шлунок збільшує секрецію кислот, створюючи надлишкову кислотність, яка провокує нудоту, печію, що приводить до виникнення виразки шлунка. Інший можливий результат стресу - діарея.

Імунна система. Стрес знижує імунітет, відкриваючи доступ різного роду інфекцій. Крім того, результати недавніх досліджень (2006 г.) британських вчених підтвердили зв'язок онкологічних захворювань і сильних емоцій (перш за все, страху).

Дихальна система. Відома велика кількість випадків, коли сильний стрес (смерть в родині, автомобільна аварія, а іноді і простий візит до стоматолога) викликав напади астми.

Як бачимо, сам по собі стрес рідко викликає серйозні захворювання, проте він явно сприяє тому, що "виходить з ладу" найбільш ослаблена частина організму. На жаль, при сильному хронічному стресі цей "вихід з ладу" незворотній.

Люди по-різному реагують на стрес. Фахівці виділяють фізіологічні та психологічні реакції.

Фізіологічні реакції:

- Реакція тривоги - складні тілесні і біохімічні зміни, що відображають спробу організму відновити нормальне функціонування; люди скаржаться на лихоманку, болі в м'язах і суглобах, втрату апетиту і загальне почуття втоми;

- Стадія опору - симптоми стадії тривоги зникають, і фізіологічна опірність підвищується відносно нормального рівня, щоб впоратися з триваючим стресом. Однак збільшується секреція різних залоз, знижується опірність інфекціям;

- Стадія виснаження - настає, якщо стрес зберігається занадто довго. Організм вже не може продовжувати виділяти підвищену кількість гормонів і адаптуватися до триваючого стресу, знову виникають симптоми реакції тривоги, але, як правило, в більш вираженій формі. Нерідко виснаження призводить до емоційного спустошення, деперсоналізації, відчуття невдачі. Людина постійно відчуває себе втомленим і на роботі, і у вільний час.

Психологічні реакції на стрес у значній мірі визначаються тим, як ми сприймаємо навколишній світ. Люди з песимістичним поглядом на світ переживають стрес важче, ніж оптимісти. Як правило, автоматична несвідома реакція на стрес - включення того чи іншого захисного механізму:

Стрес також викликає широку гаму емоційних переживань, від веселого збудження перед обличчям незначного нового стресового фактора до більш типових негативних емоцій гніву, страху, ревнощів і зневіри.

Поведінка людей у ​​складній ситуації почасти залежить від інтенсивності пережитого стресу. М'який стрес додає нам енергії, робить більш пильними, активними і винахідливими. Однак помірний стрес вже може зробити руйнівний вплив на наше життя, зокрема, на складні види поведінки, наприклад, написання наукової роботи. У стані помірного стресу людина стає менш чутливим до оточення, легко дратується і частіше схильний слідувати певним компенсаторним стратегіям. Сильний стрес пригнічує поведінку і призводить до апатії (занепаду почуттів) і нерухомості, як, наприклад, у хворих з важкими формами депресії, відчувають свою безпорадність перед обличчям непереборних перешкод або втрат.

Що можна змінити при впливі на цей фактор?

Відомо, що ризик для здоров'я можна зменшити, знизивши рівень стресу до м'якого, тобто не дозволяючи йому "затримуватися" на стадії опору і, тим більше, переходити в стадію виснаження. Так, результати одного з проведених досліджень показали, що підвищений рівень особливих захисних білків, що виробляються у відповідь на стрес, збільшує тривалість життя. Короткочасний фізіологічний стрес призводить до довгострокових позитивних наслідків для клітин, так як виділяється велика кількість білків, захоплюючих всі пошкоджені або неправильно побудовані білки. Оволодіння суб'єктом різноманітним репертуаром копінг-стратегій (див. Нижче) значно підвищує рівень його соціальної адаптації взагалі і успішність професійної діяльності, зокрема, збільшує шанси кар'єрного росту.

Повний же звільнення від стресів викликає нудьгу, апатію, знижує мотивацію до праці і знань, загальну енергетику організму, тому навряд чи має розглядатися як мета оздоровчої роботи.

В організаційному плані потрібно враховувати, що:

- Стрес збільшується, якщо можливості контролю працівником за своєю діяльністю зменшуються, а психологічні вимоги до нього (робоче навантаження, відповідальність, монотонність діяльності та ін.) Ростуть;

- Стрес зменшується, якщо контроль зростає, а психологічні вимоги зменшуються;

- Стрес зменшується, якщо збільшується соціальна підтримка з боку товаришів по службі і адміністрації, а також членів сім'ї.

Поведінка людини, спрямована на подолання стресової ситуації, в якій він опинився, фахівці називають копінг-стратегіями. У теорії копінг-поведінки, заснованої на роботах психологів Р.Лазаруса і С.Фолькмана, виділяються основні, базисні копінг-стратегії: "вирішення проблем", "пошук соціальної підтримки", "уникнення". Копінг-стратегія вирішення проблем відображає здатність людини визначати проблему і знаходити альтернативні рішення, ефективно справлятися зі стресовими ситуаціями, тим самим, сприяючи збереженню як психічного, так і фізичного здоров'я. Копінг-стратегія пошуку соціальної підтримки дозволяє за допомогою уявних, емоційних і поведінкових відповідей успішно справлятися зі стресовою ситуацією. Відзначаються деякі статеві і вікові відмінності в особливостях соціальної підтримки. Зокрема, чоловіки частіше звертаються за інструментальною підтримкою, а жінки - як за інструментальної, так і емоційною. Молоді пацієнти найбільш важливим в соціальній підтримці вважають можливість обговорення своїх переживань, а літні - довірчі відносини. Копінг-стратегія уникнення дозволяє особистості зменшити емоційне напруження, емоційний компонент стресу до зміни самої ситуації

Для цілеспрямованого зниження стресу на роботі необхідно провести неупереджену оцінку власне роботи і свого робочого місця. Потрібно з'ясувати:

- Які умови на роботі створюють негативні емоції,

- Які умови можна змінити самостійно,

- Які ситуації не можна змінити і необхідно прийняти такими, якими вони є,

- Чи варто їх приймати або слід піти.

Якщо прийнято рішення залишитися і спробувати змінити деякі умови роботи, то можна скористатися як переважно фізіологічними, так і психологічними методами і прийомами.

Слід почати з формування оптимістичного погляду на світ. Це пов'язано з відомою залежністю: чим більше негативна інформація на розумі, тим більше негативну реакцію проявляє тіло.

Важливий навик, який необхідно сформувати, - впевненість в собі. Якщо керівництво завантажує підлеглих все новими і новими обов'язками, потрібно вміти говорити "ні".

Спілкування з колегами, обговорення з ними їх і своїх професійних труднощів - один з ефективних способів зниження стресу.

Ось кілька порад.

Якщо під чс роботи ви відчули, що якась ситуація чи зауваження на вашу адресу "вибили з колії", не реагуйте відразу. Не кричіть у відповідь, навіть якщо критика чи зауваження були зухвало несправедливими або образливими. Зробіть паузу. Якщо можливо, відчуйте їх. Скажіть колегам, що у вас терміновий дзвінок, призначена зустріч і т.д. Віддихаєтеся і згадайте, що життя триває. Погляньте на себе в дзеркало (або подумки уявіть, як ви зараз виглядаєте). Чи не занадто добре? Психологи давно встановили, що наше тіло і емоції взаємно впливають один на одного. Розпряміть спину, підніміть голову, розправте плечі. Ви відразу відчуєте себе краще. Посидьте хвилину з закритими очима. Подумайте про щось відверненому - недавно побачене фільмі, прочитану книгу і т.д. Якщо ви напружені, не піддавайтеся бажанням випити кави з булочкою чи закурити. Можна використовувати тільки жувальну гумку, таблетки з м'ятою або маленьку часточку шоколаду, причому не жувати його, а розсмоктувати. Можна випити чашку гарячого солодкого чаю.

Помітно знизити стрес дозволяє елементарна організація праці:

- Прибирання в кінці робочого дня робочого місця від зайвих паперів, інструментів, приладів, сміття та ін .;

- Щовечірня (в кінці робочого дня) планування наступного дня із зазначенням пріоритетності кожної справи, при цьому завтра необхідно дотримуватися складеного плану;

- Керівнику треба подумати про делегування підлеглим деяких своїх повноважень;

- Неприпустимо пропускати обід або перерви, на цей час краще покинути робоче місце, інакше відпочинок не буде повноцінним;

- Під час перерв бажано виконати кілька фізичних вправ (махи руками, ногами, кілька присідань), добре, якщо вдасться підібрати відповідний комплекс вправ, також ефективна енергійна ходьба (прогулянки).

Після роботи можна зайнятися спортом, своїм хобі або просто прогулятися по вулиці.

Фізичні вправи - один з кращих способів впоратися зі стресом. Виділяють зазвичай вправи для тренування серцево-судинної системи, на розтягнення і силові вправи. Можна займатися якимось одним видом або придумати собі комплекс, що включає по декілька вправ кожного виду. Ефективні для зниження стресу також глибоке діафрагмальне дихання, аутогенне тренування і медитації.

Отже, узагальнюючи сказане, зазначимо, що є чотири методи, що дозволяють протистояти як виробничому, так і будь-якого повсякденного стресу:

- Зміцнення загального стану здоров'я за допомогою правильного харчування, повноцінного відпочинку, занять спортом та ін .;

- Зміна ситуації, тобто усунення того, що викликає занепокоєння, наскільки це можливо;

- Зміна ставлення до ситуації;

- Вміти розслаблятися і не перебувати в звичайному для стресу напрузі.

Механізми підтримки

Організація робочого середовища, в якій заохочуються доброзичливі взаємини: кожен розуміє, що може розраховувати на підтримку інших.

Ефективна індивідуальна поведінкова психотерапія.

Групова поведінкова психотерапія.

Сімейна психотерапія, спрямована на гармонізацію взаємин у сім'ї.

Поширені запитання

Чи правда, що люди, які відчувають часті стреси, повніють? Сам по собі стрес не викликає підвищення маси тіла. Однак деякі люди, намагаючись впоратися зі стресом, починають переїдати (почуття ситості, дійсно, кілька знижує відчуття стресу). Ось це переїдання і призводить до повноти. Людям, робота яких пов'язана з частими стресами, слід контролювати прийом їжі.

Який вид спорту дозволяє найбільш ефективно подолати стрес? Будь-які заняття спортом допомагають знизити рівень стресу. Головне, щоб заняття ними було приємно. До речі, мова йде саме про спорт для задоволення, спортивні змагання, гонитва за рекордами самі нерідко виступають джерелами стресу.

Кiлькiсть переглядiв: 505

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.