Малюнок дитини: як пізнати малюка краще

Будь-яке дитя, навіть саме непосидюче , час від часу проявляє бажання щось намалювати. Скористайтеся моментом і попросіть дитину намалювати дерево. Будь-яке дерево, яке йому подобається. Як правило, у малюка 4-7 років (а саме на цей вік розрахований тест) подібне завдання не викликає особливих труднощів. Надайте всі необхідні матеріали для маленького художника і спокійно, не даючи порад і не поправляючи малюнок, діждіться результатів. А закінчений малюнок допоможе вам зрозуміти приховані особливості, страхи, сумніви, риси вдачі вашого малюка, міру емоційності і фантазії вашого маляти.

Намалювали? Тепер хай ваш художник займеться чимось ще (не забудьте його похвалити!), а ви уважно вивчіть малюнок. Дуже важливе перше враження: які емоції він у вас викликає - смуток, веселість, спокій, похмурий настрій, відчуття чогось енергійного або, навпаки, апатичного; чи відповідає він реальності або змальовано щось нестандартне; малюнок яскравий, живий або блідий, однотонний, похмурий? Постарайтеся, аби ваша перша оцінка була максимально адекватною, не варто ідеалізувати вашу дитину або, навпаки бути надмірно критичними.

Тепер зверніть увагу на колір малюнка. Він передає внутрішній настрій дитяти, його емоційне благополуччя. Якщо ваше маля використовувало один простий олівець і відмовилося від кольору взагалі, то це свідчить про досить низький інтелектуальний рівень. Інколи це може означати поганий настрій, але подібна мотивація зустрічається рідко. Дитина використовує похмурі кольори найчастіше, коли вона явно емоційно пригнічена, володіє малим творчим потенціалом і, ймовірно, має проблеми з пам'яттю... Не виключено, втім, що малюк просто не хотів в даний момент малювати, або тема дерева його не зацікавила і він лише піддався на ваші домовленості... Якщо ваше дитя використовувало стандартні для даної теми кольори, то це говорить про нормальний рівень його інтелектуального і загального розвитку, про адекватне, реалістичне сприйняття предметів і людей. У такого дитяти, як правило, однаковою мірою розвинене абстрактне і логічне мислення. Якщо ж перед вами дерево, забарвлене в нестандартні кольори, то це говорить про оригінальне мислення і буйну фантазію. Інтелектуальний рівень такого «авангардиста» зазвичай досить високий.

Перейдемо від загального враження до деталей, вони, як ви здогадуєтеся, несуть дуже багато інформації. І почнемо з найважливішої деталі, яку діти малюють в першу чергу, - із ствола. Він символізує внутрішній стержень дитини, його особовий потенціал. Ствол прямої, рівної, правильної форми говорить про те, що людина упевнена в собі, спокійна, розсудлива, наполеглива. Правда, можуть бути проблеми із спілкуванням з однолітками, але лише на перших порах, зазвичай такі діти швидко адаптуються до нових умов і стосунків. Якщо ваш художник намалював підставу ствола, розширену вліво, то він - мрійливий інтроверт, боязкий і нерішучий, не варто шукати у нього лідерських схильностей. Підстава ствола, розширена управо, свідчить про надмірну розсудливість, завзятість, навіть упертість, про уміння добиватися бажаного. Таке дитя не орієнтується на думку тих, що оточують, він руховий, активний і збудливий, швидко перемикається з однієї гри або заняття на інше. Змусити його прибрати іграшки після гри - проблема. Ствол закритий зверху - імпульсивність, несформованість абстрактного мислення, досить низькому інтелектуальному рівні. Округла і розширена в обоє сторони підстава говорить про грунтовність, повільність, відповідальність і надійність. Але при цьому, майже напевно, у такої дитини є проблеми з самооцінкою.

Тепер звернемо увагу на гілки. На думку психологів, їх форма говорить про відношення дитини з навколишнім світом, з однолітками. Гілки у вигляді паралельних ліній говорять про постійність, оптимізм, життєву активність. Лінії гілок, що розходяться до кінців, - експансія, авантюризм, висока зарозумілість, бажання самостверджуватися не завжди мирною дорогою. Викривлені гілки - схильність чужому впливу, страх виділитися серед ровесників, відповідно - невпевненість в собі. Гілки опущені вниз говорять про натуру меланхолійну, здатною на глибокі відчуття, з багатою фантазією. Гілки спрямовані вверх - схильність до лідерства, відсутність страху ( у тому числі і розумного), авантюризм. Якщо ваш маленький художник виділив на малюнку лише одну гілку - те він володіє нестандартним мисленням, неабиякою долею фантазії, є натурою творчою, здатною на імпровізації (не лише в малюнках).

Тепер предметом нашого дослідження буде сама крона дерева. Вона говорить про загальний енергетичний потенціал вашого дитяти. Якщо крона схожа на хмару, то це свідчить про високий рівень самоконтролю, обережності, ретельності в справах. Крона-круг - спокій, самодостатність, можливо - егоцентризм. Крона із завитками говорить нам про життєрадісність, багатий енергетичний потенціал, відчуття гумору. Крона з карлючками або заштрихована - тривожність, напруженість, нерішучість, невміння зосередитися, схильність чужому впливу.

Коріння дерев діти цього віку зазвичай не малюють, оскільки їх не видно. Але якщо вже вони з'явилися на малюнку, до того ж ви бачите чітко проведену лінію землі, то ваш малюк зараз чимось дуже стривожений, стурбований, відчуває себе незахищеним, потребує вашого кохання і підтримки. Якщо деревце вписане в деякий пейзаж, то, з одного боку, це може говорити про багату фантазію і творчий потенціал маляти, але, з іншої - про його глибоку невпевненість в собі, страху розкритися, ранимій і хворобливій самолюбивості. Якщо дерево прикрашене плодами, гніздами, кольорами, птицями, то вся ця пишність відображає багатий енергетичний потенціал дитяти, оптимізм, творчий нестандартний початок. В той же час, подібні прикраси можуть говорити нам про пихатість, егоцентризм, розбещеність, потребу в постійній порції визнання, схвалення.

І, нарешті, при аналізі малюнка слід звернути увагу на те, як дитя виводить лінії, оформляє контур, прикрашає деталі. Слабкі, нерівні, пунктирні лінії говорять про характер імпульсивний, нерівний, залежний. Так зазвичай малює ранимий, такий, що тонко відчуває емоції інших людей (а, отже, украй ранимий) малюк. Штрихування усередині ствола - тривожність (швидше за все, по якомусь конкретному приводу), невпевненість, закритість. Відтворення малюнка кори, як правило, хороший знак, що говорить про спостережливість, допитливість і критичність розуму, досить високий інтелектуальний рівень.

Ось ті основні критерії, які у поєднанні з вашою спостережливістю і інтуїцією дозволять вам більше дізнатися про свою дитину. Лише не варто усаджувати його за малювання дерева насильно або шляхом довгих домовленостей - результат може бути недостовірним

Кiлькiсть переглядiв: 1272

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.